Test słuchawek

Test słuchawek

Słuchawki to nieodzowny element każdego przenośnego odtwarzacza muzyki i multimediów, mogą też być sposobem na niekonfliktowe słuchanie muzyki w domu. Wybór słuchawek to jednak sprawa złożona.

Słuchawki do korzystania w domu powinny mieć charakter słuchawek pełnych, półpełnych lub otwartych o klasycznym wyglądzie z muszlami zakrywającymi uszy w całości lub też częściowo, gdyż jest to rozwiązanie zapewniające najlepszą jakość dźwięku. Różnica między słuchawkami pełnymi, półpełnymi i otwartymi sprowadza się do stopnia w jakim słuchacz izolowany jest od otoczenia.

Słuchawki pełne odcinają od odgłosów tła i zapewniają bardzo głęboki dźwięk, ale też nieco szybciej męczą uszy. Z kolei słuchawki otwarte nie odgrodzą Państwa ani od otoczenia ani też nie zapewnią dużej prywatności, ale za to można ich bez zmęczenia używać znacznie dłużej.

Słuchawki przeznaczone do korzystania razem z urządzeniem mobilnym muszą oferować dobry kompromis pomiędzy jakością dźwięku a niewielkim rozmiarem. Słuchawki typu neckband przypominają klasyczne słuchawki tyle że z ramą obejmującą tył głowy zamiast jej góry. Dosyć oryginalne rozwiązanie stanowią słuchawki typu Ear-Clip, w których małżowiny również mogą przypominać te ze zwykłych słuchawek, jednak nie są one ze sobą w żaden sposób połączone, a słuchawki utrzymują się na właściwym miejscu poprzez uchwyt obejmujący ucho. Najpopularniejszy typ słuchawek mobilnych to popularne pchełki, czyli słuchawki douszne, które są malutkie i mogą oferować całkiem przyzwoitą jakość dźwięku, nie odcinając całkowicie od otoczenia co na ruchliwej ulicy może zwiększać bezpieczeństwo, natomiast ich wadą jest to że mają tendencje do wypadania z uszu. Z kolei słuchawki dokanałowe umieszcza się w uchu niczym zatyczkę. Generują dobrej jakości dźwięk, ale z racji swojej natury są też najbardziej niezdrowe dla uszu.

Kryterium które warto rozważyć przy wyborze słuchawek jest też ich przewodowość lub bezprzewodowość. Teoretycznie słuchawki bezprzewodowe wydają się wygodniejsze pod każdym względem, ale niestety mają też istotne wady, gdyż są znacznie droższe, mają własne źródło zasilania wymagające oczywiście pamiętania o doładowywaniu, czasem mogą mieć problem z zasięgiem, a najtańsze modele korzystające ze zwykłej łączności radiowej wyraźnie ustępują jakością dźwięku ich przewodowym odpowiednikom. Jednak niewątpliwą zaletą takich słuchawek jest wolność i wygoda jaką one dają, więc również tu wybór zależy najbardziej od własnych preferencji na zasadzie „coś za coś”.

 

Andreas-Rueda/ flickr.com